Arabamin Pabucu - Ikinci El Lastik ve Jant

Haber / Makale Detayı

KIŞ LASTİĞİ NEDİR, HANGİ ARAÇLAR I KAPSIYOR?

KIŞ LASTİĞİ NEDİR, 

HANGİ ARAÇLARI KAPSAR ?

Kışın kendini yavaş yavaş hissettirmesi ile birlikte herkesin beklediği kar, Türkiye'nin doğu kesimlerinde yüzünü göstermeye başladı. Kar yağışı hepimizin hayatını zorlaştırsa da özellikle sürücüler için ciddi bir tehlike oluşturuyor. Bu tehlikeye karşı güvenli ve konforlu yolculuğun anahtarı ise; KIŞ LASTİĞİ . Ayrıca kış lastiği zincir kullanımına karşı etkili ve yasal alternatif olarak karşımıza çıkıyor.
Önemli olan bir diğer hususa değinmekte de fayda var, bir çok sürücünün ifade ettiği gibi kış lastiğine kar lastiği demek yanlış bir kullanımdır. Bu lastikler hem kullanılan lastiğin hamuru, taban deseni ve farklı güçlendirme ile yaz lastiklerine göre aracınızın daha iyi yol tutmasında hayati öneme sahiptir.
Hava sıcaklığı 7°C' nin altına düştüğünde, standart lastiklerin üretiminde kullanılan karışımlar sertleşerek tutunma özelliğinde kayıp yaşamaktadırlar. Kış lastikleri ise özel hamuru sayesinde 0°C’nin altındaki hava sıcaklarında bile yumuşak ve dayanıklı kalan bir yapıya sahiptir. Kış lastiklerinin sırt deseninin kılcal damarlı yapısı ve omuz bloklarının dişli yapısı, karlı zeminde ilave çekiş sağlamaktadır.  Sırt genişliği ise daha dar tutulmaktadır, böylece yol yüzeyine daha yüksek basınç sağlaması ile yol tutuşu artar. Diş derinliklerinde ise daha derin yapıya sahip lastikler ile yağmur ve karın daha hızlı tahliyesine yardımcı olmaktadır. Yine lastikte kullanılan silika oranı yaz lastiklerine göre fazladır, silika lastiğin aşınmasını geciktirmektedir.
Kış lastiklerine sadece kar yağdığında değil, 7°C altındaki hava koşullarında ihtiyacımız vardır.
Kış lastiği zorunluluğu; ülkemizde 2012 yılından beri aktif şekilde uygulanıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 1 Nisan 2017 tarihinde Resmi Gazete' de yayımlanan ' Kış Lastiği Kullanama Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ'e ilişkin, 25 Eylül 2017 tarihinde bir açıklama yaparak;
"1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanama zorunluluğu olduğunu" belirtmiştir.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yaptığı açıklamada ayrıca  " hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmasa da can, mal güvenliği ve güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlar için kış lastiği önerilmektedir." ifadesi de bulunuyor.
Sürücülerin yaptığı bir diğer yanlış ise sadece 2 kış lastiği takmanın yeterli olacağıdır. Aracı çekiş özelliğine göre ön veya arkaya 2 kış lastiği takmak uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Bunun nedeni ise lastiklerin çekiş özellikleri farklı olduğu için seyir esnasında başınıza iş açabilirler.

ÖZEL ARAÇLARDA KIŞ LASTİĞİ ZORUNLU MU ?

Şehirler arası kara yollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtların dışında kalan taşıtlara da kış lastiği takma zorunluluğu getirilmesi konusu valilikler tarafından değerlendirilecek.
Otobüslerde mevsimsel olarak kış lastiğinin olup olmadığı, çekme halatı, yangın söndürme tüpü gibi avadanlıklarının bulunup bulunmadığı, ışık far donanımı kontrol edilecek, eksikliği olanların tamamlamadan çıkışına izin verilmeyecek.
Mevsim değişiklikleri ile beraber uygulamanın ne zaman başlayacağı merak edilmeye başlanmıştı. Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2020' ye kadar sürecek.
Kurala uymayan araç sahiplerine uygulanan 715 liralık ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 23,73 'lük yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2019 itibarıyla 885 lira olmuştur.
arabaminpabucu.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir.
Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından arabaminpabucu.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.