Haber / Makale Detayı

EMNİYETİNİZ İÇİN LASTİKAraç ve yol arasındaki tüm yönlendirme, frenleme ve hızlanma güçleri lastikler tarafından sağlanır. Lastikler aracınızın en etkin güvenlik ekipmanıdır. Aracınızı yolda tutan da onu kontrol edebilmenizi sağlayan da avuç içiniz boyutundaki dört adet temas alanıdır.

Çoğu insan lastiğe çok fazla ilgi göstermez ancak yakından incelendiğinde karmaşık yapısı, gelişmiş ve teknolojik özellikleri öne çıkacaktır. Bu özelliklerin tamamı, sizin bütün hareketlilik ihtiyaçlarınızın karşılanması için bir araya getirilmektedir.

Lastiklerin araç ve yol arasındaki tek temas noktası olduğunun unutulmaması gerekir. Bu nedenle, hem güvenliğiniz hem hareketliliğinizin sağlanması amacıyla lastiklerinizin kalitesinin ve performansının korunması son derecede önemlidir.

Lastiklerin işlevselliği açısından doğru sırt deseni ve lastik basıncı hayati önem taşır. Lastikler aşındığında, lastiklerin ıslak yol tutuşu azalır. Kızaklama ve kaza riski artar.

Yeterli basıncı olmayan lastikler arabanın zorlu koşullar altında daha zor kontrol edilebilmesine neden olur ve arabanın sağa veya sola çekmesine neden olur ve yetersiz lastik basıncı lastiğin patlamasına bile neden olabilir.

Doğru hava basıncı aracınızın kontrolünü kaybetme riskinizi azaltmaktadır. Aynı zamanda, lastiklerinizin vaktinden önce aşınmasını ve içyapısında geri dönüşü olmayan hasarın oluşmasını engellemektedir. Lastik hava basıncı; kılcal delikler ve lastiğin bileşenleri yoluyla havanın doğal olarak kaçması veya  ortam ısılarında bir azalma nedeniyle düşebilmektedir. Yedek lastik dâhil olmak üzere lastiklerinizin havasını aylık olarak ve herhangi bir uzun yolculuktan önce, tercihen lastikleriniz soğukken kontrol ediniz (en azından 2 saat boyunca hareket etmemişken veya düşük hızda 2 km’den daha az yol almışken). Sıcakken test edildiklerinde, ölçülen basınca 4 PSI ilave ediniz. Lastik hava basıncının ayda bir kontrol edilmesi önemlidir çünkü:

Düşük hava basıncı lastiklerinizin hasar görme riskini arttırmaktadır.

%20 fazla basınç lastiğinizin ömrünü yaklaşık olarak 10.000 km azaltabilmektedir.

Doğru lastik hava basıncı yakıt tasarrufu da sağlayacaktır.

 

Bu teknolojik hazineler aracınızın yolla temasını sağlamasına yardımcı olmaktadır. Yol tutuşun sağlanmasına ve hız değişimlerinin aktarılmasına yardımcı olurken, sürüşünüzü kolaylaştırmakta, istediğinizde durdurmakta  ve aracınızı düzgün bir şekilde yönlendirmektedirler.

Lastiklerinizin diş derinliğini düzenli bir şekilde kontrol ettiğinizden emin olunuz ve aşındıklarında değiştiriniz. Bu size azami çekiş gücü ve yol tutuş sağlayacaktır. Diş derinliği 1,6 mm’ye kadar aşınmadan önce lastiklerinizi değiştiriniz. Güvenliğiniz ve hareketliliğiniz lastik sırt diş derinliğinin iyi bir seviyede olmasına bağlıdır çünkü:

·         Lastik sırtındaki kanallar suyu lastiğinizin altından tahliye etmektedir, kontrolün sürdürülmesine yardımcı olmaktadır.

·         Lastiklerinizin diş derinliği ne kadar fazla olursa daha fazla su tahliye edilebilecektir ve bu nedenle zeminde kayma ve suda kızaklama riski azalacaktır.

·         Doğru lastik hava basıncına ilave olarak düzenli araç bakımı, lastiklerinizin mümkün olan en uzun süre en iyi performansı vermesini sağlayacaktır.

·         Lastik sırt deseni yola tutunur, frenleme için ihtiyaç duyduğunuz mesafeyi etkiler.

 

Bir lastik yaklaşık 200 bileşenden meydana gelmektedir. Bunlar,  güvenlikte, yakıt veriminde ve performansta hayati bir rol oynamaktadır.


arabaminpabucu.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir.
Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından arabaminpabucu.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için ilan sahibi ile irtibata geçebilirsiniz.